Blog - 26. 3. 2022

4+1 tip, jak být kreativnější

Kreativita je u nás psavců mnohdy nedostatkovým zbožím a ještě aby ne. Psát články v průběhu jednoho týdne o kosmetice a pojmout je pokaždé jinak, kolikrát není úplně jednoduchý. Nemluvě o zatraktivnění témat typu zapojení plynové přípojky nebo čištění odpadu. Nicméně jde to, chce to jen trochu cvičení. Jak můžete nastartovat svou kreativitu?

Nuda

Ano, čtete správně. Nuda je podle mě matkou kreativity. A pro příklad z praxe nemusíme chodit daleko, obzvlášť pokud máte doma děti. Jsou to právě ony, kterým když dáte prostor pro nudu, dokážou vymyslet nejednu inovativní kravinu. Když jsem ještě pracovala ve družině, chodila jsem s dětmi každý den na procházku. Jednou mě holčička jménem Agáta zatahala v lesoparku za rukáv a řekla: „Paní vychovatelko, na tom stromě roste plechovka.“ Než jsem jí stihla vysvětlit, že ji tam někdo odhodil, dodala: „Ten strom je nejspíš pivovník.“ Za pouhých 8 vteřin spontánně vysypala z rukávu kreativní nápad, ze kterého by nejeden pivovar (nebo ekologická organizace) mohly udělat vtipnou reklamu. Zkuste si ve svém čase vyčlenit prostor pro nudu. V mém podání to vypadá často tak, že prostě a jednoduše čumím z okna. Nebo záměrně vypnu televizi, telefon i další elektroniku, která by mě mohla rozptylovat a cíleně se vrhnu do spárů nicnedělání. Když tomu dáte pár minut, zjistíte, že váš mozek začne v hlavě přeskládávat informace, které v průběhu dnů posbíral, a začne je dávat do nových souvislostí. A o tom kreativita je.

Poznámkový blok na nočním stolku

Jestli se mi něco skutečně vyplácí, pak je to mít po ruce vedle postele mobil. Jasně, po zhasnutí lampičky bychom už do mobilu neměli koukat a rozhodně ne ve chvílích, kdy se snažíme usnout. Ale… mně se zkrátka vyplácí ho tam mít, protože těsně před tím než usnu, mě vždycky začnou napadat ty nejlepší texty. V polospánku pak sahám pro mobil a sepíšu tam přesně to, co mě napadlo. Druhý den pak na myšlenku nebo text navážu nebo je dál rozvíjím. Vám pochopitelně doporučím, abyste vedle postele měli blok a tužku, protože světlo z mobilu před spánkem neprospívá. Nicméně chápeme se. Někdy si tohle cvičení před spaním dávám cíleně. Hodím do mozkového programu téma nebo text, u kterého se mi během dne nedařilo, a jen ho jen tak myšlenkově žmoulám. Nesnažím se z toho za každou cenu něco vytřískat, nechávám nápady volně plynout. A někdy z toho něco kápne, jindy usnu do 5 minut. V obou případech výhra pro mě.

Přirovnání

Dalo by se říct, že vymýšlení přirovnání je pro mě něco jako celoživotní sport. Když jsem se vrhla do vod copywritingu, zjistila jsem, že je to celkem fajn tvůrčí cvičení. Zrovna minulý týden jsem psala už asi tisící článek o tom, jak vybrat parfém a kreativitu jsem měla pohřbenou hluboko pod nánosem stereotypů. Nicméně jsem si řekla „Verčo, ten perex fakt můžeš napsat trochu líp“. A tak jsem si vzpomněla na stará dobrá přirovnání a vzniklo z toho tohle: Hledání toho správného parfému je mnohdy podobné jako pátrání po ideálním zaměstnání. Člověk jich zkrátka musí vyzkoušet několik, aby věděl, co mu doopravdy sedí. Jasně, Pulitzera za to nedostanu, ale článek měl hned trochu lepší říz. Zkrátka přirovnání jsou skvělým kořením pro texty a zároveň efektivním cvičením pro rozvoj kreativity. Alespoň u mně to tak funguje.

Rýmovačky

Rýmování je pro mě jeden z nejlepších způsobů, jak nastartovat kreativitu. A co si budeme povídat, rozhýbat stavidla slovní zásoby někdy není úplně jednoduchý. Proto ve chvíli, kdy cítím, že mi psaní ten den vyloženě nejde, jdu se projít a v hlavě skládám básničku o první věci, kterou vidím. Kelímek s kávou, lavička, strom, bezdomovec atd. Nesnažím se tvořit nic komplikovaného, prostě jen dávám dohromady krátký příběh tak, aby se rýmoval, a musím říct, že někdy je to celkem sranda. Když se pak vrátím za psací stůl, jde mi práce daleko víc od ruky.

A bonusový tip na závěr

Pokud se vám někdy kreativně nedaří a máte pocit, že psaní vás spíš frustruje, než aby to k něčemu bylo, zaklapněte počítač a dejte si pauzu. Tím nemyslím 10 minut na kafe, ale pěkně celý den nebo klidně dva volna. Váš mozek je dost možná unavený a potřebuje si chvilku dáchnout, aby načerpal inspiraci a dobil energii. Berte to tak, že pokud děláte tvůrčí činnost, s každou napsanou větou, namalovaným tahem nebo složenou písničkou z vás kousek ubude. A pokud budete své zlato dolovat až na dřeň, rychle o veškerý svůj vnitřní poklad přijdete. Méně je někdy skutečně více a ve světě kreativity to platí dvojnásob. PS: Michelle Losekoot na svém Pickey účtu píše celé ságy na téma kreativita (a já vřele doporučuju si je přečíst). V jednom ze svých článků také píše, že kreativní se rodíme všichni, jen na to po cestě do dospělosti zapomínáme. A pod to se podepisuju!